top of page
Zdjęcie autoraDoktor Aleksandra Bonca

Zgryz krzyżowy u przedszkolaków

Zaktualizowano: 13 wrz 2019


Rodzice zastanawiają się, kiedy pierwszy raz udać się do ortodonty. Tym postem pomogę ocenić niejednemu rodzicowi, kiedy powinien zaniepokoić się zgryzem u młodszego dziecka.


Jak prawidłowo powinien wyglądać zgryz u przedszkolaka?

Można sobie wyobrazić karton od butów z przykrywką. Przykrywa ona karton zachodząc na jego ścianki. Tak samo zęby górne powinny zachodzić na zęby dolne.

U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo ważne jest by stomatolog wychwycił tą nieprawidłowość odpowiednio wcześnie i skierował dziecko do ortodonty. Przyznam ze smutkiem, iż częściej kierują takiego pacjenta współpracujący ze mną logopedzi niż stomatolodzy.


Czym grozi nieleczony zgryz krzyżowy?


przemieszczenie żuchwy
Objawem zgryzu krzyżowego często jest czynnościowe przemieszczenie żuchwy

Niewinnie wyglądający zgryz krzyżowy u małego dziecka prowadzi do krzywego wzrostu kości żuchwy (nazywanej potocznie dolną szczęką).

U nastolatka charakteryzuje się przesunięciem bródki w jedną stronę, a u dorosłego oprócz zaburzonej harmonii twarzy może dawać dolegliwości bólowe w stawach skroniowo-żuchwowych.


Pamiętajmy, że zgryz krzyżowy zaczyna się od wady na poziomie zębowym u przedszkolaka, a rośnie razem z nim w poważną wadę ortopedyczną.


Jak leczyć?

Leczenie prowadzi się prostym aparatem ruchomym, fantastycznie tolerowanym przez małych pacjentów. Trwa zazwyczaj około pół roku i nie wymaga często dalszej interwencji - skorygowany zgryz rozwija się już dalej prawidłowo. Dzieci przedszkolne bardzo poważnie podchodzą do leczenia, a przyjazny jednorożec czy smok sprawiają, że aparat jest jak skarb, który trzeba nosić wszędzie ze sobą...

NAJLEPIEJ W BUZI!


aparat ortodontyczny ruchomy
Jednorożec czuwa nad prawidłowym przebiegiem leczenia

"aparat ruchomy"
Ze smokiem leczenie przebiega sympatyczniej
1514 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page