top of page
Zdjęcie autoraDoktor Aleksandra Bonca

Ortodonta holistycznie z logopedą


W holistycznym podejściu do leczenia pacjenta coraz częściej ortodonta współpracuje z fizjoterapeutą, laryngologiem, ortopedą, osteopatą oraz logopedą.

Korekta zgryzu jest ważna dla terapii logopedycznej ze względu na relację między budową jamy ustnej a funkcjonowaniem mowy. Leczenie ortodontyczne może znacząco wspomóc efektywność terapii logopedycznej.


W czym logopeda może pomóc ortodoncie?

Najczęstszą przyczyną niepowodzenia terapii logopedycznej oraz pogarszania się wady zgryzu jest nieprawidłowa funkcja języka. Jego zbyt krótkie wędzidełko upośledza nie tylko artykulację głosek, ale również prowadzi do utrwalania nieprawidłowego modelu przełykania tzw. przełykania typu niemowlęcego. To natomiast przekłada się długofalowo do układania języka na dnie jamy ustnej tuż za zębami przednimi. Język swoją bezwładnością nasila wiele wad zgryzu. Obserwuję to coraz częściej w swojej praktyce. W takim przypadku logopeda od ortodonty może uzyskać drugą opinię co do konieczności podcięcia wędzidełka języka. Natomiast ortodonta po takim zabiegu kieruje do logopedy po odpowiedni zestaw ćwiczeń dla języka.


Drugą najczęstszą wadą tkanek miękkich u dzieci jest niedomykanie ust i nieprawidłowy tor oddychania. W takim przypadku nieodzowna jest współpraca laryngolog-ortodonta-logopeda. Starannie zaplanowane i etapowe leczenie może zapobiec wielu komplikacjom zgryzu i innym niechcianym konsekwencjom medycznym.


Ortodonta powinien zapewnić logopedzie poszerzenie łoża dla języka przez rozbudowę szczęki. Powinien również zniwelować nadmierne wychylenie zębów przednich, spłycić zgryz głęboki. Koniecznie wyleczyć zgryz krzyżowy szczególnie u bardzo małych dzieci.

Ponadto powinien zaoferować terapię miofunkcjonalną przy użyciu płytki przedsionkowej lub trainera.


Podsumowując, nieprawidłowy zgryz może mieć wpływ na artykulację dźwięków oraz funkcjonowanie mowy, co może utrudniać poprawną wymowę i komunikowanie się. Natomiast ortodonta może zwrócić uwagę na funkcję języka i warg jako potencjalnego czynnika rozwoju wady zgryzu - i w tym temacie musi prosić logopedę o wsparcie podczas leczenia ortodontycznego.



Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page