Spółgłoska "r" jest jedną z najbardziej problematycznych spółgłosek występujących w rozwoju mowy dziecka. Istnieje wiele teorii, kiedy ostatecznie powinna się pojawić w mowie dziecka. Prawidłowa wymowa głoski "r" powinna pojawić się w okresie między 5 a 6 rokiem życia.
Zamiana tej głoski przed 5 rokiem życia na "l", "j" lub "ł" uznawana jest za normę rozwojową. W tym przypadku dziecko zamiast "ryba" mówi "lyba", "jyba" lub "łyba". W tym okresie dziecko może również opuszczać tę głoskę, uznając ją za zbyt trudną do wymówienia.
To, co powinno niepokoić, to zniekształcenie tej głoski, jej nienaturalna deformacja. Czyli jeśli zauważymy, że dźwięk tworzony przez narządy artykulacji dziecka nie pasuje do normy wymawianiowej języka polskiego, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do logopedy o pomoc.
Dlaczego o tym pisze ortodonta?
Podczas realizacji głoski "r" bardzo ważna jest duża sprawność mięśni języka, a przede wszystkim umiejętność uniesienia czubka języka do podniebienia tuż za zębami przednimi i wykonania trudnej wibracji.
Podczas konsultacji ortodontycznych zwracam uwagę na długość wędzidełka języka. Przy zbyt krótkim wędzidełku język nie jest w stanie prawidłowo unosić się w kierunku podniebienia, a jego czubek może nigdy nie wykonać wibracji. Grube i krótkie wędzidełko przy próbie uniesienia języka tworzy serduszko na końcu języka zamiast regularnego szpica.
Powyższy schemat ukazuje sprawny język z prawidłowym wędzidełkiem (pierwsze z lewej) oraz coraz mniejsze sprawnościowo języki w zależności od długości wędzidełka.
Rozwiązanie problemu
Sprawdzoną drogą do uzyskania głoski "r" w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka jest jego podcięcie chirurgiczne. Zabieg niezbyt skomplikowany i nie dający dużego dyskomfortu pacjentowi. W chwili obecnej wiemy już, że krótkie wędzidełko nie rozciągnie się od ćwiczeń języka, o czym wcześniej informowały panie logopedki.
WAŻNE dla powodzenia terapii logopedycznej! Ćwiczenia języka muszą zostać wprowadzone zaraz po przeprowadzeniu zabiegu tzn. już w 1szej dobie po zabiegu!
Kiedy skontrolować wędzidełko?
Długość wędzidełka języka powinna skontrolować położna zaraz po urodzeniu dziecka. Zbyt krótkie będzie miało wpływ na pobieranie pokarmu czyli ssanie piersi. Może przyczynić się również do niepowodzenia laktacyjnego. Podcięcie u niemowlaka jest banalnie proste i nie wymaga skomplikowanej chirurgicznej procedury, jest również bezbolesne, gdyż na tym etapie wędzidełko jest jedynie cienką błonką.
Pionizacja czubka języka potrzebna jest nie tylko do wymawiania głosek, lecz również do prawidlowego schematu połykania. Przy krótkim wędzidełku podczas przełykania język porusza się poziomo przód-tył. Może to nasilać wady zgryzu z wychylonymi siekaczami czy zgryzem otwartym. Ponadto silny przyczep wędzidełka z tyłu za dolnymi siekaczami może z czasem spowodować odsłanianie szyjek zębowych. Dzieje się tak z powodu pociągania brzegu dziąsła przy każdym ruchu języka (połykanie, mowa).
Rolą ortodonty jest wczesna diagnoza i przekazanie informacji do logopedy, który wprowadzi odpowienie ćwiczenia.
Nie zapominajmy o tym!
#ortodontagdynia #wedzidelkojezyka #wymowagloskir #erka #terapialogopedyczna #terapiagloskir #podcieciewedzidelka #nowoczesnaortodoncja #karmieniepiersia #pionizacjajezyka #ortodonta #logopeda #gdynia #ortodoncja #mojedzieckoniemowi
Comments