top of page
Zdjęcie autoraDoktor Aleksandra Bonca

Leczenie ortodontyczne kłów zatrzymanych

Zaktualizowano: 13 wrz 2019


Każdy ząb może się nie wyrznąć prawidłowo lub pozostać zatrzymany w kości. Problem nie dotyczy jedynie zębów mądrości, lecz najczęściej ulegających temu procesowi KŁÓW.

kly zatrzymane
Kły zatrzymane u 16latka

Kły stałe zazwyczaj wyrzynają się około 11roku życia. Ich obecność w łuku zębowym zapewnia estetykę uśmiechu oraz prawidłową funkcję żucia.


W mojej praktyce bardzo często obserwuję opóźnione wyrzynanie tych zębów.

Wielu pacjentów zgłasza się już w momencie, gdy kły ulegną zatrzymaniu.

(Można temu zapobiec podczas wczesnych konsultacji ortodontycznych - przeczytaj artykuł o wczesnej diagnostyce radiologicznej u dzieci).


Ósemki zatrzymane zazwyczaj są chirurgicznie usuwane (dłutowane). Kły natomiast powinno się sprowadzić do łuku zębowego.


W naszej klinice ortodonta planuje całe leczenie w porozumieniu z chirurgiem stomatologicznym na podstawie modeli diagnostycznych i szeregu badań rentgenograficznych. Zazwyczaj to ortodonta inicjuje leczenie i stwarza w łuku zębowym odpowiednią ilość miejsca dla zęba zatrzymanego.

kieł zatrzymany, ząb zatrzymany, ortodonta gdynia, zęby, aparat ortodontyczny, podniebienie, ząb w kości, niewidoczny ząb, wyrzynanie zębów
Kieł zatrzymany w trakcie sprowadzania go do łuku zębowego (widoczny fragment na podniebieniu)

Następnie pod kontrolą rtg chirurg odsłania fragment zęba i przyklejany jest zamek ortodontyczny wraz z łańcuszkiem kierującym już ząb do łuku zębowego. Zabieg chirurgiczny należy do małoinwazyjnych i jest dobrze tolerowany przez nastolatków, tymbardziej przez dorosłych. W wielu przypadkach zdarza się, iż po stworzeniu miejsca w łuku zębowym ząb spontanicznie się wyrzyna.




Sprowadzanie zęba zatrzymanego do łuku zębowego jest bezbolesne, ale czasochłonne i w każdym przypadku inne.



6372 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page