Powszechnym klinicznym dylematem współczesnej stomatologii jest postępowanie z trzecimi trzonowcami czyli ósemkami. Wyrzynają się one jako ostatnie zęby stałe człowieka. Zawiązki widoczne są na rtg już około 10roku życia, rozwijają się powoli, a ich czas wyrzynania nie jest doprecyzowany (mogą pojawić się między 17 a 25 rokiem życia). Ten moment wyrzynania raczej związany jest z ilością przewidzianego dla nich miejsca w jamie ustnej. Gdy tego miejsca brakuje, w najlepszym razie ulegają bezobjawowemu zatrzymaniu.
Przypomnijmy.
To właśnie "ósemki" spośród wszystkich zębów ulegają najczęściej zatrzymaniu w kości.
Ząb zatrzymany, to ten, który nie nie ma zdolności wyrznięcia się w prawidłowej dla siebie pozycji w jamie ustnej.
Może to być spowodowane niewystarczającą ilością miejsca w łuku zębowym, atypowym ułożeniem zęba w kości lub współistniejącą patologią.
Czy ekstrakcja jest jedynym wyjściem?
Istnieje szereg uznanych protokołów postępowań. Chirurgiczne usunięcie zęba lub jego odsłonięcie ułatwiające wyrzynanie, przemieszczenie czy transplantacja są zabiegami trudnymi, lecz w dobie nowoczesnej stomatologii możliwymi technicznie. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest pozostawienie ich w swoim miejscu pod bacznym okiem stomatologa - aktywne kontrole stanu w jamie ustnej oraz regularne zdjęcia rtg.
Przed leczeniem ortodontycznym zaleca się ekstrakcję z tak zwanych wskazań ortodontycznych. Co to oznacza? Profilaktyczne usunięcie zębów mądrości przed lub po leczeniu ortodontycznym ma na celu zapobieganie wtórnym stłoczeniom zębów, które mogą powstać podczas wyrzynania "ósemek". Wynika to z faktu, iż podczas leczenia ortodontycznego mogą zostać stworzone warunki zwiększonej przestrzeni do wyrzynania zębów do tej pory zatrzymanych. Aktywacja tego procesu powoduje lawinę często niechcianych efektów - napieranie zębów zatrzymanych na ostatnie zęby oraz przemieszczanie ich ku przodowi. To zaś daje nieładny efekt spiętrzenia i rotacji zębów przednich.
Usuwać czy nie usuwać?
Dla pacjenta temat: "ósemka" to nie lada dylemat. W praktyce oznacza to dla niego karuzelę konsultacji i opinii, z którymi musi się zmierzyć. Nie istnieją bowiem jednoznaczne wytyczne wskazujące konieczność zarówno ekstrakcji, jak i zachowania tychże zębów. Zazwyczaj decyzję podejmuje się po indywidualnej ocenie obrazu radiologicznego oraz stanu miejscowego. Osobiście cenię sobie punkt widzenia chirurga i często na jego opinii buduję najlepszy plan leczenia.
Na konsultację chirurgiczną w Naszym gabinecie można umawiać się telefonicznie. Zadzwoń.
Bình luận